Тернопільська обласна наукова медична бібліотека


   Наше серце - загадка із загадок. Це не просто "моторчик", запущений ще до появи людини на світ, але й "чутливий локатор", який здатний вловити будь-який нюанс нашого емоційного стану і миттєво реагувати на нього. Тільки серце "сумує", "страждає", "радіє". Ще у давніх греків слово "cardia" означає не тільки серце, але й душу, настрій, почуття, переживання.

   Серце - унікальний орган, який має власну систему, яка генерує імпульси певної частоти для безперервного скорочення серцевого м’яза. Серце протягом всього життя не має періодів спокою, на відміну від скелетної мускулатури, яка втомлюється і потребує спокою і розслаблення. Функціонування будь-якого органу чи клітини організму залежить від нормальної безперервної роботи серцево-судинної системи.

    Постійне ритмічне скорочення серця - це безперервне надходження в тканини і органи кисню, поживних речовин і води. Здорове серце щвидко реагує на потреби кисню і поживних речовин в будь-яку частину організму.

   Серцево-судинні захворювання займають одне з перших місць в структурі загальної захворюваності і смертності.

   Ураження судин атеросклерозом призводить до розвитку ішемічної хвороби серця, може роками мати безсимптомний перебіг і проявитися на стадії ускладнень - інфаркту міокарда, серцевої недостатності, мозкового інсульту.

   Стратегія профілактики включає масову пропаганду здорового способу життя, підвищення рівня проінформованості населення щодо чинників ризику. У відповідності до сучасних рекомендацій профілактику серцево-судинних захворювань потрібно починати з народження і проводити впродовж всього життя. Тому важливо дотримуватись основ здорового способу життя у кожній сім’ї. Це буде мати позитивний вплив на здоров’я дітей, дорослих і людей похилого віку.