Тернопільська обласна наукова медична бібліотека


     ВІЛ-інфекція / СНІД - інфекційна хвороба, яка характеризується переважним ураженням імунної системи та розвитком опортуністичних інфекцій і пухлин. Вона швидко поширюється по планеті. Збудником є Т-лімфотропний ретровірус III типу - вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), який зумовлює вибіркове ураження  СД4 - лімфоцитів. Провідником у патогенезі СНІДу є глибоке і безповоротне руйнування клітинного імунітету, що робить хворого практично беззахисним перед будь-якою інфекцією. Знижується імунний контроль за утворенням атипових клітин, внаслідок чого часто розвиваються пухлини.

     Джерелом збудника є хвора людина, вірусоносій, які заразні впродовж усього життя. Збудник знаходиться в усіх секретах і екскретах організму, але переважно в спермі і крові. Передача збудника здійснюється різними шляхами: при статевому контакті та штучному заплідненні;

при переливанні крові та пересадці донорських органів; від вагітних, які мають вірус, до плоду. Крапельний та побутовий шляхи передачі вірусу не доведені і заперечуються.

     Групи високого ризику складають: гомосексуалісти, наркомани, повії, особи з http://www.buy-trusted-tablets.com невпорядкованими статевими зв’язками; особи, які здійснювали гемотрансфузії, пересадку органів, оперативні втручання; діти, які народилися від інфікованих матерів. Не виключена можливість професійного зараження медичного персоналу, особливо хірургічних професій, маніпуляційних сестер, служби крові.

     До найважливіших клінічних критеріїв СНІДу слід віднести значну втрату маси тіла (більше 10 %), тривалу гарячку, стійку діарею. У більшості хворих спостерігається менінгіт, енцефаліт, лімфоми головного мозку, судинних уражень, недоумства. Часто виявляються запальні та некротичні процеси у сітківці ока, рак ротової порожнини і прямої кишки. Для підтвердження діагнозу необхідне лабораторне обстеження хворих. Тривалість життя хворого на СНІД без лікування не перевищує 5 років.

     Основним напрямком боротьби з ВІЛ/СНІДом є запобігання йому. Важливу роль у профілактиці відіграє санітарна освіта - населення повинно бути широко поінформоване про шляхи поширення СНІДу. Забороняється користування чужими бритвами, манікюрними приладами, зубними щітками. Важливою умовою безпеки є дотримання гігієнічних і моральних норм. У ряді країн розробляються вакцини. Перші їх взірці проходять випробування.