Тернопільська обласна наукова медична бібліотека


     Грип є найпоширенішою інфекційною хворобою на земній кулі. За своє життя на нього хворіє майже кожна людина. На сьогоднішній день грип залишається практично неконтрольованою і малокерованою інфекцією. Значущість проблеми грипу суттєво посилюється через здатність збудника обмінюватися генетичною інформацією з вірусами грипу тварин і птахів, що призводить до утворення багаторазових реасортантів - мутантів, наділених новими патогенними властивостями. Грип та інші ГРВІ займають провідне місце в етіологічній структурі інфекційних хвороб. Якщо враховувати здатність вірусу спричиняти часті епідемії й навіть пандемії в масштабах земної кулі, можна стверджувати, що він є проблемою світового значення.

     Грип завдає збитки здоров’ю людини, а також знижує захисні сили організму, у результаті чого він може бути причиною різноманітних захворювань верхніх і нижніх відділів дихальних шляхів, центральної нервової системи, нирок та інших органів. Крім того, грип здатний загострювати перебіг супутніх захворювань, що є небезпечними для людей із хронічною патологією. Особливу загрозу вірус становить для людей похилого віку й немовлят.

     Періодично з’являються нові дані, що стосуються патогенезу і лікуванню цієї групи інфекцій, вносяться зміни в існуючі схеми лікування. Адже на сьогодні не існує яких-небудь чітких рекомендацій щодо фармакотерапії грипу/ГРВІ. Здатність вірусу швидко мутувати утруднює здійснення ефективної профілактики. Надійно захиститися можна, якщо використовувати противірусні і неспецифічні засоби захисту. Сучасні лікарські препарати дозволяють значно підвищити рівень захисних сил організму й утворити бар’єр на шляху проникнення вірусу. Але слід пам’ятати, щоб запобігти зараженню, потрібно:

- обмежувати відвідувати місця великого скупчення людей;

- часто провітрювати приміщення та робити вологе прибирання;

- повноцінно харчуватися;

- висипатися, уникати перевтоми;

- не торкатися немитими руками очей, носа, рота;

- дотримуватися правил особистої гігієни, часто мити руки з милом;

- уникати обіймів, поцілунків, рукопотискань.

     А при перших ознаках хвороби, таких як різке підвищення температури, головний біль, біль у м’язах, горлі, кашель, нежить, закладення носа, тошнота, пронос, звернутися до лікаря, не займатися самолікуванням, яке може ускладнити стан хворого та його лікування.