Тернопільська обласна наукова медична бібліотека


    У списку хвороб, які загрожують людині сліпотою, лідером є глаукома. Термін "глаукома" об’єднує групу захворювань ока, основними симптомами котрих є підвищення внутрішньоочного тиску, характерна зміна поля зору і крайня екскавація диска зорового нерва. Спершу відзначається порушення офтальмотонусу. До коливань внутрішньоочного тиску найбільш чутливий зоровий нерв, тому тривале підвищення тиску веде до його прогресуючої  атрофії та зниження функції зору.

     Серед хворих на глаукому велику кількість займають пацієнти на найбільш підступну та небезпечну форму - первинну відкритокутову глаукому, оскільки вона проходить безсимптомно на початковій стадії і повільно прогресує. Тому пацієнти дуже часто не помічають зниження зорової функції. Збільшення захворюваності зумовлене багатьма факторами: похилий вік, хворі на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет. Крім цього великий вплив мають зовнішні фактори, зокрема екологічний.

    На жаль, втрачений зір відновити неможливо, однак на ранній стадії, http://www.achaten-suisse.com/ коли дотримуватися усіх рекомендацій спеціалістів, зір можна зберегти, а час настання сліпоти значно відтягнути. Над цією проблемою сьогодні активно працюють вчені всього світу. Нейропротекція - один з важливих напрямків у лікуванні глаукоми. Вона передбачає захист нейронів, їх нервових закінчень та сітчатки від шкідливої дії різних факторів, серед яких найбільш важливим є підвищення внутрішньоочного тиску, порушення кровообігу, ішемія та ін. Розрізняють пряму та непряму нейропротекції.

    В лікуванні глаукоми широко використовуються різноманітні лазери та хірургічні методи. В терапії активно застосовуються фізіотерапевтичні методи, електро- і магнітостимуляція, а також хірургічні способи реваскуляризації. Перспективними напрямками в терапії глаукоми є нанотехнології. Це стосується як трансплантації стовбурових клітин, так і застосування нановолокон. Вивчаються можливості впливу на дефектні гени, які призводять до розвитку глаукоми. Кажучи про нейропротеції при глаукомі, потрібно не забувати про санаторно-курортне лікування і здоровий спосіб життя. Відмова від куріння, фізична активність, раціональне харчування, слідкування за вагою в значній мірі допомагають сповільненню прогресування захворювання і підвищенню ефективності медикаментозного лікування.