Тернопільська обласна наукова медична бібліотека


     Нирки - парний орган, розташований на задній стінці черевної порожнини по обидва боки хребта. Вони фільтрують кров, відбираючи з неї токсичні речовиниі виводять їх з сечею у зовнішнє середовище. Інтенсивність роботи нирок дуже висока. Вони також виділяють біологічно активні речовини (простагландини) і виконують захисну функцію - виділяють з організму чужорідні речовини, зокрема лікарські засоби.

     Успіх лікування захворювань залежить від того, наскільки вчасно воно розпочате. До загальних симптомів захворювань належить біль в попериковій області, порушення сечоспускання, наявність домішок в сечі (кров, слиз), набряки, підвищення температури та ін. Больовий синдром при захворюваннях нирок обумовлений розтягуванням ниркової капсули або лоханки.

     З урахуванням механізмів розвитку патологічного процесу виділяють 7 основних груп захворювань:

- імунні нефропатії (гломерулонефрити);

- інфекційно запальні ураження (пієлонефрити);

- метаболічні нефропатії (аміноїдоз нирок);

- токсичні нефропатії (ураження при різних отруєннях);

- вторинні нефропатії (ураження при розладах електролітного обміну);

- судинні нефропатії (злоякісна гіпертонія, нефропатія вагітних);

- вроджені хвороби нирок і сечоводів.

      У профілактиці захворювань сечовивідної системи велике значення відводиться своєчасній санації різних осередків інфекції (каріозні зуби, хронічний тонзиліт, гайморит) та ін. Пацієнтам із хворобами нирок слід уникати перевтоми і переохолодження.

     При загостренні захворювань проводять своєчасну і активну терапію, при потребі призначають антибіотики. А також основою комплексного лікування може призначатися кліматотерапія, доповнена дієтичним харчуванням, лікувальною фізкультурою, фізіобальнеотерапією. Використовують пиття мінеральних вод, грязелікування, озокерит та ін. Можуть призначатися масажі, голкорефлексотерапія, апітерапія та фітотерапія. Різні лікарські збори мають антисептичну, сечогінну і спазмолітичну дію, зменшують ниркові коліки. Проте, перш ніж почати лікування, потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем.

     Запрошуємо до перегляду виставки, на якій представлена література по профілактиці хвороб нирок, в тому числі нетрадиційними методами.